د لوی غر د ادارې خبرتیا!!! د لوی غر ویبپاڼه د پر مختللو کمپیوټري پروګرامونو پر مټ تاسې ته د نورو خبري سرچینو څخه شېبه په شېبه تازه خبرونه په خپلکاره )اوتوماتیک) ډول چمتو کوي. د خبر سموالی او کره والی د خبر سرچینې پورې تړاو لري ، د لوی غر ویبپاڼه یې هیڅ ډول مسؤولیت په غاړه نه اخلي
چهارشنبه, 08 شهریور 1396 13:56

اسرار تکان دهنده و وحشتناکی از زندان های امریکایی

Rate this item
(0 votes)

نابرابری و بی عدالتی حاکم بر زندان های امریکا معضلی است که علیرغم تمام تلاش های انجام گرفته از سوی دولت واشنگتن از چشم نهادهای حقوق بشر پنهان نمی ماند به ویژه آنکه در این کشور بیشتر از ۲میلیون و ۳۰۰هزار نفر زندانی که پشت میله ها به سر می برند به جرائم غیر خشونت بار نظیر خرده فروشی مواد مخدر محکوم هستند که این امر نیز متاسفانه از فقر و به احتمال زیاد تبعیض نژادی در خصوص آنها ناشی می شود. از سوی دیگر، آنچه که ناکارآمدی سیستم زندان های امریکا را به عنوان یک معضل اجتماعی پررنگ می کند، بی تفاوتی مسئولین نسبت به آزار جنسی زندانیان به دلیل سوابق مجرمانه آنها است.

درک تبدیل «تجاوز» به عنوان یکی از معمول ترین رویدادهای نسبت داده شده به سیستم زندانهای امریکا تا حد زیادی برای ما ناممکن است. گزارشات آماری حاکی است که موارد آزار جنسی در فاصله سالهای ۲۰۰۵تا ۲۰۱۱به میزان بیش از یک سوم افزایش داشته و جالب آنکه در حدود نیمی از جرائم از سوی مامورین زندان و یا بازداشتگاه صورت گرفته است. اما متاسفانه، روند رسیدگی به شکایات علیرغم افزایش تعداد شاکیان بسیار نامطلوب است و عذر مسئولین زندان به شانه خالی کردن از تنبیه عاملین تجاوز، در اغلب موارد عدم وجود شواهد کافی دال بر وقوع جرم عنوان می شود.

در رابطه با نقض گسترده حقوق بشر در زندان های امریکا با داکتر «اچ بروس فرانکلین» به گفتگو نشستیم. وی که ریشه های این معضل را در کاستی های جامعه امریکایی جستجو می کند، نویسنده و صاحب ۱۹کتاب و بیش از ۳۰۰مقاله در زمینه فرهنگ و تاریخ امریکاست. فرانکلین سابقه تدریس در پوهنتون های «استنفورد»، «جان هاپکینز»، «وسلیان» و «ییل» را دارد. وی به ویژه برای مخالفت صریح خود با جنگ ویتنام و حمله امریکا به عراق مشهور است. علاوه بر این از فرانکلین به دلیل آثار منحصر به فردش در زمینه داستان های علمی تخیلی و ادبیات زندان های امریکا و ایجاد زمینه های جدید مطالعاتی تقدیر شده است. از وی هم چنین در ساخت ۴فیلم کمک گرفته شده است. فرانکلین در حال حاضر به عنوان استاد تمام در پوهنتون «راتگرز» ایالت «نیوجرسی» تدریس می کند و عهده دار کرسی «جان کاتن دانا» استاد مطالعات امریکا و انگلیس است. وی هم چنین دارای بالاترین جایزه «انجمن مطالعات امریکا» برای یک عمر دستاورد است. اینک تفصیل این ګفتګو خدمت تان تقدیم می ګردد:

س: گزارش سال ۲۰۱۴امریکا درباره حقوق بشر به تازگی منتشر شد. در همین رابطه، «جان کری» وزیر امور خارجه امریکا مدعی شد که ایالات متحده قصدی برای مقدس نمایی ندارد و وقتی پای حقوق بشر در میان باشد برای همه کشورها از جمله امریکا امید به پیشرفت وجود دارد. به گفته وی تغییر برای رسیدن به منزلت جهانی را باید از خودمان شروع کنیم. به نظر شما ایالات متحده به منظور بهبود حقوق بشر بر کدام حوزه ها باید تمرکز کند؟

ج: اگرچه مطابق با بیانیه استقلال امریکا، حق حیات، آزادی و تلاش برای رسیدن به خوشبختی در شمار حقوق مسلم یک فرد به حساب می آید؛ با سفری به هر یکی از شهرهای ایالات متحده نظیر بالتیمور، فیلادلفیا، سان خوان، میامی، لس آنجلس، شیکاگو، واشنگتن و نیو اورلئان می توان شاهد توده هایی از مردم بود که در فقر مطلق به سر برده و از مسکن مناسب، مراقبت پزشکی لازم و آموزش و پرورش محروم هستند. همان افراد بینوایی که محکوم به بیکاری دائم بوده و از خشونت پولیس سراپا مسلح امریکا در بیم و هراس هستند. البته، این شرایط مختص ایالات متحده امریکا نیست. با این حال، ملت امریکا در یک مورد بخصوص یعنی سیستم عدالت کیفری عنوان بدترین ناقض حقوق بشر را به خود اختصاص می دهد.

 

زندانیان امریکایی تقریبا یک چهارم از کل جمعیت زندانیان دنیا را شامل می شوند. میلیون ها شهروند امریکایی به خاطر اتهاماتی که به واسطه بی عدالتی سیستم قضایی به آنها نسبت داده شده از حق رای محروم هستند. همین محرومیت بود که در سال ۲۰۰۰به انتخاب «جرج دبلیو بوش» به عنوان رئیس جمهور امریکا منجر شد. تنها در ایالت فلوریدا، ۴۰۰هزار شهروند امریکایی که اغلب آنها را سیاه پوستان آفریقایی تبار تشکیل می دادند از حق رای محروم شدند و همین باعث شد که بوش در آن ایالت برنده شده و با ۵۲۷رای الکتورال به کاخ سفید راه یابد. در واقع جنگ دولت واشنگتن با مواد مخدر جنگی است که علیه مردم فقیر به ویژه رنگین پوستان به پا شده است.

س: در حالیکه ایالات متحده با نابرابری های نژادی دست و پنجه نرم می کند، سیستم زندان های این کشور نیز همواره مورد انتقاد شدید بوده است. شما در کارهای علمی خود، از اصطلاح «عادی سازی شکنجه» برای توصیف این سیستم نام بردید. آیا می توانید در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما قرار دهید؟

ج: برای درک عمق نابرابری نژادی در سیستم زندان های امریکا و اینکه چطور از آن برای عادی ساختن شکنجه استفاده شد، باید به شناخت ریشه های این سیستم در دوره برده داری سیاهان بپردازیم. من به تفصیل درباره این موضوع به ویژه در کتاب هایی نظیر «ادبیات زندان در امریکا»، «قربانی به عنوان جنایتکار و هنرمند» و «نوشته های زندان در قرن بیستم امریکا» مطلب نوشته ام. البته شکنجه یکی از اجزاء ضروری نظام برده داری بود و به راحتی از کلونی های برده داری خصوصی که پیش از جنگ داخلی امریکا در ایالت های جنوبی رواج داشت به کلونی جدیدی به نام زندان کشیده شد.

س: برخی از ناگفته های وحشتناک زندان های امریکایی چیست؟

ج: در حالت معمول، زندان های امریکا به گونه ای طراحی و اداره می شوند که در آنها تخریب و خشونت به حداکثر خود رسیده و تنبیه و شکنجه علنی امری طبیعی جلوه کند. ضرب و شتم، استفاده از شوک الکترونیکی، قرار دادن زندانی در معرض گرمای شدید، غوطه ور کردن وی در آب سوزان، به بند کشیدن زندانی و واداشتن وی به خوابیدن بر روی ضایعات بدن خود به مدت چند ساعت و یا حتی چند روز، محبوس کردن آنها برای ماه ها، سال ها و حتی دهه ها در سلول های انفرادی فاقد پنجره و نورگیر همه از مواردی هستند که هر روز در زندان های امریکا اتفاق می افتد.

س: چرا غذا دادن به زندانیانی که اعتصاب غذایی می کنند، اجباری شده است؟

ج: این کار به منظور جلوگیری از تلطیف افکار عمومی نسبت به زندانیان انجام می گیرد تا مبادا مردم بفهمند که این زندانی ها به قدری شکنجه شده اند که حاضرند برای نشان دادن اعتراض خود تا سر حد مرگ گرسنگی بکشند.

س: آیا تحقیر به عنوان عنصر شکنجه علیه زندانیان استفاده می شود؟

ج: تحقیر جنسی و تجاوز امور رایج و متداولی هستند. در گزارش سال ۱۹۹۹سازمان عفو بین الملل تجاوز ماموران امنیتی به زندانیان زن به عنوان امری متداول به ثبت رسیده است. برخی از شکنجه های جنسی رایج در زندان «ابوغریب» بغداد عیناً از موارد مشابه ای نسخه برداری شده که در زندان های امریکا روی می دهد.

س: چه شباهتی بین زندان های داخل امریکا و زندان هایی مانند «ابوغریب» و «گوانتانامو» که در خارج و تحت نظارت امریکا اداره می شوند، وجود دارد؟

ج: نه تنها شباهت بلکه ارتباط مستقیمی بین این زندان ها وجود دارد. یکی از دستگاه های شکنجه که به طور معمول در زندان های امریکا استفاده می شود صندلی مقاومت یا کنترل است که گاهی اوقات به آن «صندلی شیطان» گفته می شود. زندانیان اغلب برای ساعات طولانی بر روی این صندلی نگه داشته می شوند و مجبور به نشستن در ادرار، مدفوع و استفراغ خود هستند. تنها طی ۴سال در فاصله ۱۹۹۵تا ۱۹۹۹یازده نفر بخاطر شکنجه شدن با این ابزار جان خود را از دست دادند. در سال ۱۹۹۷، «لین مک کاتر» که در آن زمان مدیر سازمان زندان های ایالت «یوتا» بود به خاطر فوت زندانی که علیرغم بیماری روانی به مدت ۱۶ساعت بر روی یکی از این صندلی ها نشست، مجبور به استعفا شد. جالب آنکه بلافاصله پس از حمله به عراق، مک کارتر مسئول بازسازی ابوغریب شد.

یکی دیگر از مسئولان امریکایی که با آشکار شدن سوءاستفاده های وی هم زمان تحت فشار سازمان آزادی های مدنی امریکا و سازمان عفو بین الملل از سمت خود کناره گیری کرد، «جان آرمسترانگ» مدیر سابق سازمان زندان های ایالت «کنتیکت» است. آرمسترانگ نیز به مانند مک کاتر بعدها عهده دار مسئولیتی مشابه در عراق شد. مورد دیگر شخصی به نام «چارلز گرانر» است که زمانی نگهبان زندان های بدنام «گرین کانتی» در ایالت «پنسیلوانیا» بود- مکانی که به دلیل توسل زندانبانان به ضرب و شتم و آزار جنسی زندانیان معروف است. گرانر بعدها به ۱۰سال زندان به دلیل سوء استفاده از زندانیان ابوغریب محکوم شد.

س: چرا هیچکس در برابر شرایط موجود در این زندان ها اقدامی نمی کند؟

ج: در واقع، افراد و سازمان های زیادی وجود دارند که برای بهبود شرایط زندان ها، کاهش جمعیت آنها و حتی لغو سیستم فعلی که بر زندان های امریکا حاکم است تلاش می کنند. دو منبع اطلاعاتی بسیار خوب درباره زندان های امریکا و تلاش هایی که برای اصلاح این سیستم صورت می گیرد «اخبار حقوقی زندان ها» و «پروژه صدور حکم» است.

س: آیا سیستم زندان های امریکا سود مالی هم برای دولت به همراه دارد؟ زندانیان به عنوان نیروی کار چه نقشی را بر عهده دارند؟

ج: در واقع، هزینه گزاف زندان های امریکا موجب کاهش بودجه بخش های دیگری نظیر آموزش و پرورش و بازسازی زیرساخت های فرسوده کشور می شود. در عمل، نیروی کار بی مزد و مواجب زندان های امریکا بهانه خوبی برای پایین نگه داشتن سطح دستمزد کارگران عادی به دست دولت می دهد. زندان های امریکا در مغایرت با منافع قشر کارگر عمل می کنند. البته این سیستم در سطوحی مثل نگهبانی و مددکاری اشتغال زایی می کند اما در عوض فرصت های شغلی کارگران عادی را می گیرد. علاوه بر این، مالیاتی که برای پوشش دادن هزینه زندان ها از مردم امریکا کسر می شود بسیار سنگین است. در حال حاضر، هزینه ای که در بسیاری از ایالت های امریکا صرف امور زندان ها می شود بیشتر از بودجه اختصاص یافته به آموزش عالی است.

س: به نظر شما چه گام های جدی ای باید در جهت بهبود وضعیت زندان های امریکا برداشته شود؟

 

ج: باید از شدت تنبیهات در نظر گرفته شده برای استعمال مواد مخدر کاسته شود. در واقع باید به معضل اعتیاد به چشم یک بیماری شخصی و اجتماعی نگاه شود. این تغییر نگرش به تنهایی موجب کاهش چشمگیری در شمار زندانیان امریکایی می شود. موضوع مهمتر آن است که به همه فرصت کافی برای کسب مشاغل واقعی و درآمد زا، تحصیلات عالی، همچنین رفاه و حمایت اجتماعی آن هم در حد کفایت داده شود. اغلب جرائم متداول را می توان نشانه ای از ناکارآمدی جامعه به حساب آورد. ضمنا، خطرناکترین مجرمین امریکا جنگ پیشگان و در عین حال آنهایی هستند که از فقرا و قشر کارگر بهره کشی می کنند.

Read 2091 times

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

مجله

 • معارف څنګه غیرسیاسي کيږي؛ پښتون له دندې ګوښه او د خپل قوم خلک ځای پرځای کيږي!
  معارف څنګه غیرسیاسي کيږي؛ پښتون له دندې ګوښه او د خپل قوم خلک ځای پرځای کيږي! په افغانستان کې پر تنظیمونو د واک او څوکیو د ويش دود به کله پای ته رسيږي؟! هر وزارت کې چې نوی وزير وټاکل شي لومړی کار يې دا دی، چې د خپل تنظیم او قوم خلک ځای پر ځای کړي. راځم اصل مطلب ته او هغه د هېواد د…
 • د پاکستان او هندوستان د پوځي ځواک مقایسه
  د پاکستان او هندوستان د پوځي ځواک مقایسه – د پاکستان د وګړو شمېر ۲۰۴ میلیونه ۹۲۴ زره دی، د هندوستان د وګړو شمېر ۱ میلیارد ۲۸۱ میلیونه ۹۳۵ زره دی، – د پاکستان بشري ځواک ۹۵ میلیونه دی، د هندوستان ۶۱۶ میلیونه دی، – د پاکستان ۷۵ میلیونه ۳۲۵ زره کسان خدمت ته برابر دي، د هندوستان…
 • افغان سوله؛ په قطر کې د امریکا ـ طالبانو شپږ ورځنۍ خبرې
  افغان سوله؛ په قطر کې د امریکا ـ طالبانو شپږ ورځنۍ خبرې د افغان سولې په اړه د امریکا او طالبانو ترمنځ درېیمه ناسته کابو دوې مياشتې وړاندې په متحده عربي اماراتو کې وشوه. له دغې ناستې وروسته د دواړو لورو ترمنځ د اجنډا پر سر د اختلاف له امله د لنډ مهال لپاره خبرې وځنډېدې. که څه هم دغه ځنډ له…
 • شرکت کنندگان يک نشست، کميسيون حقوق بشررابه انحصار و قوم گرايى متهم کردند
  شرکت کنندگان يک نشست، کميسيون حقوق بشررابه انحصار و قوم گرايى متهم کردند اشتراک کننده گان يک نشست، کميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان را به انحصار و قوم گرايى متهم مى کنند و مى گويند که حدود ٧٠ درصد افراد شامل فهرست واجدين شرايط عضويت اين کميسيون، مربوط به يک قوم مى باشند. آنها خواستار لغو کميته اى مى باشند که اين فهرست…
 • ماسکو غونډه کې د طالبانو د پلاوي د وینا بشپړ متن
  ماسکو غونډه کې د طالبانو د پلاوي د وینا بشپړ متن د روسیې په پلازمینه مسکو کې د افغان سولې په تړاو نړیواله غونډه ترسره شو؛ په غونډه کې د طالبانو د استازو او د سولې عالي شورا د نمایندګانو په ګډون د ۱۱ هیوادونو چارواکو ګډون درلوده. له اټکل سره سم، طالبانو له دې غونډې ابزاري استفاده وکړه او د…
 • اسلامی حزب یوه طرحه د ټاکنو خپلواک کمیسیون ته وسپارله
  اسلامی حزب یوه طرحه د ټاکنو خپلواک کمیسیون ته وسپارله د افغانستان د حرب اسلامي ګوند د راتلونکو انتخاباتو د ترسره کېدو د څرنګوالي په اړه، د انتخاباتو خپلواک کمېسیون ته یوه طرح وسپارله. د دغه ګوند مشر ګلبدین حکمتیار د شنبې په ورځ د انتخاباتو د خپلواک کمېسیون له کمیشنرانو سره یوځای یوې خبري غونډې ته وویل، دا طرحه…
 • خواخوږي که دوه رنګي؛ ايران يواځې په ځانګړې ډلې بريدونه غندي
  خواخوږي که دوه رنګي؛ ايران يواځې په ځانګړې ډلې بريدونه غندي د يادو ټولو بريدونو مسوليت ترهګرو پر خپله غاړه اخيستی، دا حملات په کورنۍ او نړيواله کچه وغندل شول. پاکستان، ترکيه، سعودي او اروپايې ټولنه هغه مراجع دي چې په دغو بريدونو کې ځان له افغانانو سره په غم کې شريک بللی، خو ايران بيا پرته له دې چې د…

بـیـې او نرخـونه